Bezlepkové kváskové recepty: tři jednoduché svačiny

Bezlepková svačina do batohu či kabelky lze upéct s kváskem pokaždé jinak a přitom vám příprava nezabere skoro žádný čas. V receptech je použitý bezlepkový rýžový kvásek, který se chová úplně jinak než ten žitný. Naučte se proto poznat, kdy je rýžový rozkvas na pečení tak akorát, díky jednoduchým tipům.

Rýžový a obecně každý bezlepkový kvásek nabývá jinak, vypadá jinak a musíte se o něj trošku jinak starat než o ten žitný. Prvním důležitým rozdílem je čas rozkašení. Rýžový kvásek je rozhodně rychlejší. Z toho plyne jedna důležitá věc pro skladování. Když uchováváte rýžový kvásek v lednici, měl by být nakrmený. To znamená, měl by mít dostatek mouky na život bez pečení. Některé pekařky odeberou z rozkvasu lžíci a ve sklenici ji dají do lednice na příště. Takové příště by pro rýžový kvásek bylo nejlepší asi tak ještě ten den. Jinak by začal být kyselý. Jaký je tedy postup uchování u rýžového kvásku? Lžíci aktivního kvásku před uložením vždy doplníme lžící mouky a lžící vody. Pokud budeme péct v dohledné době, může být ve sklenici chvíli na lince, když se chystáme péct asi do 4 dní, klidně jej dáme do lednice hned. Pekaři, kteří se chystají péct za týden raději přidají do kvásku pouze mouku.

Vlevo vidíte čepici na hotovém rozkvasu. Množství, ze kterého nabýval vidíte vpravo.

Další důležitá vlastnost při kváskovém pečení je, že bezlepkový kvásek nenabývá příliš výrazně. Jak tedy poznat, že je rozkvas hotový? Podle čepice. Toto pravidlo je jednoduché. Pokud je kvásek na povrchu vyboulený, můžeme péct. Když je plochý, bude kyselý. Pokud budete čekat velice dlouho, může i umřít. Kvásek, poté co ztratí čepici, začne pomalu řídnout. Stále se z něj dá péct, je ale kyselý a slábne. Nečekejte nikdy velké bubliny a pavučinu jako u lepkových kvásků. Nakvasit se dá mnoho potravin, které obsahují sacharidy, chovají se však jinak než lepkové těsto.

Vpravo vidíte čepici hotového rozkvasu. Ve sklenici vlevo je sice větší množství, ale kvásek už klesá dolů a je kyselý. Dokonce je i řidší a vzduchové mezery jsou nevýrazné.

Cibulové tyčinky

100 g rýžového kvásku z 50 g rýžové hladké mouky a 50 ml vody, 250 g zakysané smetany, 5 g psylia, 60 g rýžové krupice, 20 g másla, 100 g pohankové hladké mouky, 4 g soli, 1 vejce, 20 g předsmažené cibulky a na vytvarování placky 15 g chlebového koření a 20 g lněných semen

Asi 6 až 8 hodin předem si uděláme z lžíce aktivního kvásku rýžový rozkvas. Poté co vzejde a vytvoří čepici do něj dáme smetanu vejce a rozmícháme v této směsi psyllium. Máslo rozmělníme v mouce a všechny ingredience kromě koření a lněných semínek vymícháme v těsto. Na plech vyložený pečící folií nebo papírem dáme těsto, posypeme jej kořením a semínky a prsty z něj tvarujeme placku o tloušťce asi 1 cm. Semínka přitom slouží k tomu, aby se těsto příliš nelepilo na ruce, ale zároveň je zapracujeme do těsta, tak aby se po upečení nedrolila. Plech přikryjeme druhým plechem a necháme asi 2 hodiny kynout. Poté pečeme asi 25 minut při 180 °C. Upečený plát rozkrájíme na požadované tvary.

Proteinové flapjack tyčinky bez cukru

200 g ovesného kvásku, 2 banány, 80 g proteinového prášku s příchutí, 100 g jablek na kostky, 200 g ovesných vloček

100 g ovesné mouky a 100 ml vody s lžící kvásku necháme dopředu rozkvasit 8 hodin. Pokud nemáte ovesnou mouku, stačí v sekáčku podrtit ovesné vločky. Pokud nepotřebujete bezlepkovou verzi vše funguje i s obyčejnými vločkami. Všechny ingredience pak smíchejte dohromady v lepivější těsto, rozprostřete na pečící papír nebo fólii a dejte přikryté na 1,5 hodiny kynout. Upečeno je při 170 °C asi za 20 minut. Po vychladnutí stačí nakrájet na požadovanou velikost. Skladovat se dají asi 2 dny.

Dýňové muffinky

80 g rýžového kvásku z 40 g rýžové hladké mouky a 40 ml vody, 500 g najemno nastrouhané syrové dýně, 2 vajíčka, 80 g cukru, 90 g pohankové hladké mouky, 50 g rýžové hladké mouky, 50 g ovesných vloček,2 lžičky perníkového koření,

Asi 5 až 6 hodin předem si uděláme z lžíce aktivního kvásku rýžový rozkvas. Protože je mouky ke zpracování méně, bude rozkvas dříve. Pokud dáte do těsta pouze čajovou lžičku kvásku pro aktivaci, bude samozřejmě vše trvat déle. Dýni si nastrouháme najemno. Pokud by byla příliš šťavnatá, raději vodu trochu slijte. Všechny ingredience pak smícháme dohromady a naplníme jimi formičky na muffiny. Těsto nabyde jen asi o ⅕ protože velká část hmoty je samotná dýně. Zakryté kynou asi 3 hodiny. Nakynuté těsto má výdechové bubliny na povrchu. Pečeme asi 18 minut při 180 °C. Doba pečení závisí na velikosti formičky. Výsledný muffin je trošku lepivý, proto upečený kousek poznáte spíše na řezu.

Připravila Jana Wostrá

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.