Jak vašemu tělu prospěje saunování a kryoterapie?

Na otázku, proč nerelaxujeme a neděláme něco pro lepší regeneraci těla je nejčastější odpověď: „Nemám čas.“ Vymlouváme se a i přesto, že nám tělo neustále naznačuje, že by si rádo odpočinulo, na odpočinek prostě není čas a hotovo. Takže jednoho dne si tělo řekne a dost, začne všechno bolet, necítíte se dobře a jste unavení. Náprava zanedbané regenerace je mnohem náročnější než tělu občas dopřát odpočinek. Ideální a nejvíce oblíbenou regenerací dnešní doby je sauna a kryoterapie.

Sauna

Slovo sauna pochází z Finska a označuje malou vytopenou místnost. Teplota v sauně se pohybuje mezi 60 a 120 stupni. Vnitřek je velmi dobře izolován a obložen dřevem, které působí příjemně na psychiku člověka. Na saunovacích kamnech najdeme kameny, na které se nalévá voda z důvodu navýšení vlhkosti vzduchu, která je pouhých pár desítek procent.

Co našemu tělu saunování přinese?

Díky prohřátí těla nad jeho běžnou teplotu tělo příjemné zrelaxujete a uvolníte. Pocítíte uvolnění svalů a zklidníte vystresovaný a unavený mozek. V sauně byste měli být do doby, než vám to začne být nepříjemné, doporučuje se maximálně 15 minut. Po odchodu ze sauny byste měli tělo zchladit, v zimě postačí pobyt na chladném vzduchu. V letních měsících je vhodné využít ledovou sprchu anebo přímo ledový bazének, pokud je k dispozici. Prohřátí a následné zchlazení těla opakujeme několikrát, nejčastěji třikrát. Nejenže ulevíte svalové soustavě, ale posílíte I vaši imunitu. Důležitým pravidlem, které je nutno ve většině saun dodržet, je saunování bez plavek. Tělo je tedy zakryto pouze prostěradlem. Po zahřátí těla a následném ochlazení vás čeká příjemný odpočinek v relaxační místnosti. Ve většině relaxačních zón hraje příjemná hudba, jsou tam pohodlná lehátka a tlumené světlo.

V České republice najdeme mnoho saun, jistě si mezi nimi vyberete.

Kryoterapie

Kryoterapie je pravým opakem sauny. Oproti sauně, kde tělo vystavujete vysokým teplotám, v kryokomoře bude tělo vystaveno teplotám extrémně nízkým. Kryoterapie může být buďto celková a nebo pouze lokální, která se používá po zranění. Při celkové kryoterapii se nacházíte v kryokomoře, kde je chlad aplikován na celý povrch těla v rozmezí 1-3 minut. U lokální aplikace je chlad zaměřen jen na konkrétní část těla.

Hlavním cílem této terapie je vyvolat fyziologickou reakci na extrémní chlad.

Přínosem terapie je jednoznačně posílení imunity, zvýšení přívodu kyslíku a živin do tkání a napomáhá předcházet degenerativním změnám stárnutí.

Kryokomora, ve které se vše odehrává má dvě části, předkomoru a komoru hlavní. V předkomoře se člověk připravuje na vchod do komory hlavní, teplota se zde pohybuje mezi -40 až – 60 stupni. Se vstupem do hlavní komory se teplota sníží na – 100 až – 140 stupňů. Po odchodu z komory se odeberete do tělocvičny, kde se doporučuje provádět sportovní aktivitu, například běh na páse či jízda na kole. Kryokomory najdete ve větších městech a rozhodně stojí za to udělat si malý výlet.

Připravila Barbora Langer

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.