Bezlepkové kváskové recepty: Knedlíky nejen se zelím

Jedna z nejjednodušších příloh na světě, kváskový knedlík. Myslíte si, že si dělám legraci? Vždyť s trochou pomoci jej zvládnou udělat i tříleté děti. Rozkvaste si pořádné množství mouky, jdeme si uvařit celý oběd.

Jedna zásadní věc na kvásku, která vadí mnoha pekařům je, že si jej musí nachystat dopředu. Ano, kynutí je trošku pomalejší, ale rozhodně se toho dá využít ku prospěchu věci. Zamíchejte vše třeba ráno u snídaně, a užijte si celé dopoledne bez pečení. Ještě více času vám pak poskytne lednice. Pozor, kynutí nezastaví, pouze se zpomalí. Jak moc, záleží na teplotě.

Ten, komu vadí samotné plánování přípravy rozkvasu, může také zapojit lednici a mít v ní k dispozici větší množství kvásku. Nehledejte v tom žádnou vědu. Nemusíte si v lednici udržovat jen jednu lžící kvásku, ale klidně i 200 g. Důležité je, abyste jej dokázali spotřebovat. Slovo rozkvas ve všech receptech pak klidně nahraďte kváskem a začněte péct. Samozřejmě kvásek se musí buď dokrmit nebo spotřebovat včas, proto je dobré jej zapojit také do vaření. Pokud každý den vaříte alespoň polévku, klidně si v lednici nechte místo na pořádně velkou sklenici s bezlepkovým kváskem. Tak, a jdeme vařit oběd. Začneme s knedlíky.

Knedlík bez lepku a vajec

160 g rýžového rozkvasu, 12 g psyllia, 240 ml vody, 100 g rýžové krupice, 40 g cizrnové mouky, 2 g soli

Asi 6 až 8 hodin předem si připravíme rozkvas z 80 g rýžové hladké mouky, 80 ml vody a lžíce aktivního kvásku. Nejdříve dáme do mísy rozkvas, vodu, sůl a psyllium, vše důkladně promícháme a přidáme ostatní suroviny. Z těsta vytvarujeme dva střední válečky, které uložíme do pečícího papíru nebo pečící folie na pařáček nebo do parního hrnce. Uzavřeme a necháme 3 až 4 hodiny kynout. Poté na páře vaříme asi 35 až 40 minut.

Makové knedlíky

140 g rýžového rozkvasu, 1 ks vejce, 80 ml vody, 100 g rýžové krupice, 20 g máku,60 g pohankové krupice, asi 20 g ovesné mouky na doladění těsta, 2 g soli

Asi 6 až 8 hodin předem si připravíme rozkvas ze 70 g rýžové hladké mouky, 70 ml vody a lžíce aktivního kvásku. Nejdříve dáme do mísy rozkvas, vodu, sůl a vejce, vše důkladně promícháme a přidáme ostatní suroviny. Můžeme vytvarovat válečky nebo kuličky, které uložíme do pečícího papíru na pařáček nebo do parního hrnce. Uzavřeme a necháme 3 až 4 hodiny kynout. Poté na páře vaříme asi 35 až 40 minut.

Pokračujte polévkou

Zahustit polévku kváskem je jednodušší než dělat jíšku. Pamatujte pouze na to, aby byl v polévce také nositel chuti, tedy tuk. Jednou možností je, zeleninu nebo houby do polévky nejdříve osmahnout, nejjednodušší způsob je samozřejmě na závěr přidat třeba lžíci ghí. Kvásek na zahuštění polévky může být z libovolné mouky, ale také různého stupně nakvašení. Vyzkoušet můžete kombinaci pohankové mouky a hub, rýžové mouky s cibulačkou nebo česnečkou, nebo například cizrnové mouky s paprikovým bramborovým gulášem. Na půl litru vody nebo vývaru počítejte asi se lžící kvásku. Kvásek si nejdříve smícháme v menším množství studené vody a pak jím na závěr vaření zahustíme polévku. Vodu s kváskem vlijeme do probublávající polévky, promícháme a až začne houstnout chvíli povaříme a necháme ještě chvíli mouku v polévce propařit. Pokud se chystáte na čočkovou polévku, můžete rovnou vyzkoušet krémovou variantu z luštěninového kvásku. Stačí česnek a cibulku osmahnout na ghí, zalít vývarem nebo vodou, přivést k varu a přidat ve studené vodě rozmíchaný luštěninový kvásek. Toho by mělo být asi 100 g na půl litru tekutiny. Stačí pak krátce povařit, dochutit solí a oblíbeným kořením.

Recepty na další kváskové polévky najdete tady.

Zahustíme zelí

Máte-li rádi zelí pořádně kyselé, zapomeňte na ocet a použijte k jeho zahuštění kvásek. Nejvhodnější moukou na zahušťování je kvůli jemné neutrální chuti rýžová. Vyzkoušet můžete také ovesnou. Znovu platí, že kyselejší chuti docílíte vyšším stupněm nakvašení kvásku. Můžete si klidně nechat rozkvas trošku spadnout, ne však extrémně dlouho. Pro kyselejší chuť můžete dopředu 2 lžičky kvásku vytáhnout z lednice, naředit trochou vody a nechat stát v teple na lince třeba dvě až tři hodiny. Princip zahušťování dušené zeleniny je vždy stejný. Nejdříve podusíme zeleninu do měkka. Asi jedna lžíce kvásku na porci se zředí s trochou vody na konzistenci těsta na palačinky. Poté kvásek vlijeme do směsi zeleniny, zamícháme a asi 5 minut vše ještě povaříme.

Připravila Jana Wostrá

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.