Bude budoucnost patřit autonomním lodím?

Autonomně jezdící auta už nejsou žádnou novinkou. Ale když můžou samostatně jezdit auta, a v blízké budoucnosti zřejmě i nákladní automobily, proč by nemohly samostatně jezdit i vozidla na vodě? Touto otázkou se zabývají vědci z Laboratoře výpočetní techniky a umělé inteligence na Massachusettském technologickém institutu. Odpověď se jmenuje „Roboat II“.

Jak uvedl digitální magazín Ada, po dobu pěti let pracovali vědci pod vedením Daniely Rus na druhé verzi svého prototypu; výsledek nyní představili veřejnosti. Autonomně řízená loď Roboat II. je dlouhá dva metry, teoreticky dokáže přepravit dva cestující a díky všem druhům vestavěných navigačních a řídicích systémů dokáže tři hodiny samostatně plout po kanálech nizozemské metropole Amsterdam. A co je stejně důležité, do výchozího bodu se loď vrátila s odchylkou pouhých 17 centimetrů.

Vědci v současné době pracují na třetí verzi Roboatu. Loď by měla být dlouhá čtyři metry – a být schopná přepravit až šest cestujících. I toto je cesta, jak by v budoucnu mohla být řešena doprava po vodě.

Foto vizualizace: AMS INSTITUTE / MIT SENSEABLE CITY LAB

Připravila Danuše Siering

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Instagram

Instagram did not return a 200.

Sledujte nás!

Copyright © 2017 Ayurvedic Breakfast Všechna práva vyhrazena

Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Cookies můžete zakázat v nastavení vašeho prohlížeče. Více informací.
Správce webu Jakub Mašek - Clocan

Napište nám e-mail na ayurvedicbreakfast@novinynanovinky.cz
Black Swan Media, Na Poříčí 25, 110 00 Praha 1

Zdravé články do e-mailu?

Odesláním osobních údajů dáváte souhlas se zpracováním osobních údajů pro potřeby marketingových aktivit společnosti PLANKVADRAT, s.r.o.

Formulář byl odeslán, děkujeme.