Berlín je…

berlín_náhled

1. Chudý, ale sexy. Ve srovnání s ostatními metropolemi zde můžeš mít mnohem hlouběji do kapsy. Pěkný byt s výhledem na Sprévu a k tomu 1 000 € nájem — to je opravdu možné. K tomu zaplatitelné jídlo, taxi, zábava… vše mnohem levnější než v Mnichově, Hamburgu či Frankfurtu. Opravdu.

berlín-bydlení

2. Sedět venku. Zapomeň v létě na tu restauraci s nejvíce hvězdama, když nemá terásku, balkon, předzahrádku, tak má pech. Berlíňané milují sedět venku. Protože…

berlín_voda

3. Zeleň, zeleň a zase zeleň. Bez ní by totiž ten správný Berlíňan nepřežil. Všimni si jejich zelených balkónů i domů. O jejich parcích jsme ti už psali… a samozřejmě Wannsee a Müggelsee, to ani zmiňovat nemusím.

berlín-zelen-domy
berlin-zelen-balkon

4. Nedělní brunch. Od 11 hodin ve všech možných restauracích a kavárnách stojíš v řadě a bavíš se s dalšími čekajícími na místo (anebo jsi pako, a jedeš do myčky umývat své auto).

berlín-brunch

5. Kultura. Žádné jiné Německo nenabízí tolik muzeí, galerií a výstav jako Berlín. Anebo znáš ještě někde jinde na světě muzeum, které je věnováno Currywurstu? Vydrž, napíšu příste…

berlín-galerie

6. Kiez. To slovo se mi prostě doposud nepodařilo přeložit do čestiny. Máš nápad?? Kiez, to je ta část, kde bydlím, kde můj dům/byt nekončí na prahu, kde jsem součástí dění a všeho, co se zde koná. Proto také do všeho v mém Kiezu mluvím a dokonce mě i sem tam někdo poslouchá. A když přijdu do knihkupectví, pekárny či bioobchodu, zaplatím sice o pár centů více, ale nejsem anonymní zákazník číslo 948, ale majitel/ka mě pozdraví a poví, co je v ulici nového. Tak pořád vím, co se v Kiezu děje… a já vím, kam patřím. Nikdo není ostrov.

berlín

Text Danuše Siering

12. 10. 2018