Josefína vede galerii Harddecore, dcera Františka je začínající filmařka a fotografka

josefina-frantiska-bakosova-rozhovor

Když jsem dělala s návrhářkou a galeristkou Josefínou Bakošovou před lety první rozhovor, nenapadlo mne, že budu za čas spolupracovat s její dcerou na originálních videích a projektech, což byla nejlepší příležitost vyzpovídat je obě naráz…

Jaké to je, mít maminku/dceru umělkyni?

Josefína: Je to krásný pocit, tím spíš, že Františka dělá jiný obor než já, sama si to objevila, našla se v tom. Máme podobné vidění, cítění a názory na věci. Pro mě je to velice inspirativní. Můžeme si o všem povídat, rozumíme si. Je to vlastně už parťák, což je úžasný.

Františka: Upřímně krásné. Mám s rodiči velmi kamarádský vztah, ať se jedná o cokoli. Povídat si s lidmi, kteří mě neuvěřitelně inspirují, obohacují všemi směry a mají podobný pohled na svět, je paráda.

Pracujete na něčem společně?

Josefína: Ano! Poprosila jsem Františku, aby mi pravidelně dělala takové krásné a pocitové fotky z galerie. Jak prostoru, tak produktů. Je to skvělý! Vlastně se moc těším, až mi Františka natočí své první fashion video o mé kolekci.

Františka: Hrozně dlouho mám velké téma na celovečerní film inspirovaný určitými věcmi v naší rodině, tudíž až někdy budu mít znalosti a prostředky potřebné k natočení, doufám ve společné konzultace a popíjení čaje nad scénářem. Mamce bych ráda udělala fashion video, s kterým bych byla opravdu spokojená. V galerii Harddecore každý měsíc fotím produktové fotky, občas i na akcích, které jsou s ní spojené.

V čem jedna druhou dokážete nejvíce podpořit?

Františka: Máma mě podporuje ve všem, pokud se nejedná o úplně hloupý nápad.

Josefína: My jsme si umělecky i povahově velmi podobné. Dokážeme se nádherně podpořit jak v úspěchu a radosti, tak když je jedné z nás velmi smutno a máme plačtivé dny, obě to prožíváme stejně intenzivně a pak se dokážeme moc hezky odsmutnit a podpořit.

Co pro vás znamená Harddecore?

Josefína: Harddecore je pro mě splněný sen. Tedy jeden ze snů. Je to prostor, po kterém jsem vždy toužila. Momentálně máme v galerii úžasný a kreativní tým lidí, kteří ji tvoří a krásně se o ni starají, a mě to o to víc všechno zase baví.

Františka: Místo, kde se cítím hezky a mám to tam ráda.

Na čem momentálně pracujete?

Josefína: Právě jsem představila novou kolekci Symbióza, takže mám chvilinku klid. Zároveň přemýšlíme, že uděláme update galerie, půjde o interiérové i koncepční změny. Na to se velmi těším! Scházím se nad ilustracemi knihy pro děti a připravujeme nové projekty pro naši značku Ester a Josefina.

Františka: Abych se dokopala k přípravě na vysokou, kam se chci hlásit příští podzim.

Čím se navzájem dokážete inspirovat?

Josefína: Vším! Názory myšlenkami, činy. Naposledy byla Františka měsíc v Americe a mě velmi inspirovala vyprávěním o všem, co tam zažila.Taky si často posíláme fotky, které nás baví a líbí se nám oběma barevně i kompozičně.

Františka: Vším. Doslova. Film je médium, které dokáže pojmout všechno, a to se mi na tom líbí.

Máte nějaký společný sen?

Františka: Stále se inspirovat, mít se stejně rády, jezdit surfovat na Havaj a nebýt nafoukané.

Josefína: Ano! Natočit film a natočit fashion video!

Čeho si jedna na druhé ceníte?

Františka: Cením si nejvíce neskutečného štěstí, že tu někdo takový pro mě je. Neskutečně.

Josefína: Já určitě toho, že má Františka svůj vlastní názor a taky že ví, co chce dělat, a jde si za svým snem.

Františka o Josefíně

Jedná se o velice jemnou, něžnou, citlivou, empatickou a emociálně inteligentní bytost, která má jedinečné oko a pohled na svět, ve kterém ji těší dělat lidi veselé a spokojené, věnovat se tomu, co ji baví, a milovat svého muže a rodinu. Jako… co víc si přát, ne?

Josefína o Františce

Františka je pro mě moc krásná, citlivá… má překrásné výtvarné vidění, obrovský talent. Je cílevědomá, ví, co chce, a dělá vše pro to, aby se to stalo. Není ovlivnitelná. Je velice empatická.

Text Kateřina Černá Foto Karin Zadrick

28. 11. 2019