Návštěva v ateliéru — Stefan Oberhofer

stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-nahled

„Je hodně umělců, kteří chtějí být na první pohled rozpoznatelní. Já tyto ambice nemám. Naopak, nechci být definovatelný,“ říká umělec Stefan Oberhofer. „Jsem vyučený truhlář. Ale chtěl jsem se posunout dále, než jen dělat nábytek. Začal jsem vyrábět umění ze dřeva. Ale když jsem se přestěhoval do Berlína, věděl jsem, že musí přijít něco nového. Se dřevem tady totiž umělec moc  neuspěje.“

stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-danuse
stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-2
stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-3
 stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-obraz

Jeho nové umění je skutečně nové. Na plastické průsvitné desky nastříkává různé směsi akrylových barev. Nechá zaschnout a čeká na ten aha! okamžik, kdy obraz otočí. Konečná podoba obrazu je totiž vidět na druhé straně, něco jako malba na sklo. Vznikají tak téměř 3D obrazy, které mají hloubku, barevnost a nesou v sobě určitá tajemství.

 stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-obraz-2

Na otázku, zda prodává přes galerie, odpoví větou, kterou slyším v Berlíně stále častěji. „Ne, já prodávám přímo, tady přes můj ateliér. Kdybych byl v galerii, muselo by být všechno x-krát dražší a to já nechci. Jsem rád, když si mé věci koupí i lidé, kteří nepatří zrovna k boháčům.“ To při cenách u A3 formátů od 300 Euro opravdu problem není, formát 100 x 150 cm stojí okolo 2 500 Euro. Ateliér má ve Weddingu v ulici Gerichtshöfen 13, kde v bývalých halách našlo působiště téměř 30 umělců. Za prosvětlený prostor o velikosti 180 qm platí Stefan 1 000 Euro. A přijde kdykoliv, když si s ním zájemci domluví termín. Jinak v ateliéru maluje nebo — když se potřebuje uklidnit — boxuje.

stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-barvy
stefan-oberhofer-umeni-berlin-malir-atelier-barvy-2

www.stefanoberhofer.de

Text a Foto Danuše Siering

19. 3. 2019