Original Berliner Trödelmarkt

Je to jeho životní dílo. Již 47 let je Michael Wewerka majitelem nejstaršího a nejznámějšího berlínského trhu. Spolu se svou českou manželkou Olgou pořádá berlínský bleší trh „Original Berliner Trödelmarkt des 17. Juni“, kde se pod jednou „střechou“ sejde mnoho lidí z celého světa.

Jak člověka napadne založit bleší trh?

V 70. letech jsem se svou tehdejší přítelkyní hledal v Berlíně byt. Nakonec jsme se rozhodli pro malý byt, ke kterému ale patřil velký obchod. Čím ho naplnit? A tak jsme začali sbírat veteš a brzy jsme měli obchod plný nábytku a zařizovacích předmětů a dařilo se nám dobře. Později jsme začali jezdit do Hannoveru, kde byl slavný trh se starožitnostmi. Tam jsme pak nakupovali a všechno potom prodali v Berlíně. A tak mě napadlo založit v Berlíně trh.

Od nápadu k realizaci je někdy dlouhá cesta.

Ano, potřebovali jsme spoustu povolení a berlínské úřady byly už tenkrát velmi pomalé, to už je taková berlínská tradice. Ale nakonec se nám v roce 1972 podařilo otevřít první bleší trh v Berlíně. Patnáct let jsme byli na trhu sami, ale pak si lidé uvědomili, že si tím člověk může vydělat, a přišla konkurence. Zlom nastal po převratu, kdy se lidé zajímali jen o nové věci. Dnes je trh stabilní.

Jak byste popsal podstatu svého podnikání?

Nejde jen o peníze. Zažil jsem už deset starostů a každý týden zodpovídám přibližně za dvě stě prodejců. Člověk musí být docela psycholog, aby s nimi všemi vyšel. S mnoha z nich mě spojuje vztah již celá desetiletí – byl jsem už na mnoha pohřbech.

Jakou roli hraje počasí?

Při špatném počasí jdou obchody lépe, než když svítí slunce. Už od roku 1972 máme otevřeno každý víkend, ať už sněží, létají blesky nebo je přes 30 stupňů.

Z čeho máte radost, když se ohlédnete zpět?

Za prvé jsem hrdý na to, že jsme to vydrželi tak dlouho. A za druhé na to, že svou prací neničíme žádné zdroje. Svou podstatou je naše firma založena na recyklaci.

Přemýšleli jste nad tím, že byste uspořádali trh i v Praze?

Opravdu jsme si s tou myšlenkou pohrávali. Ale myslím si, že je jednodušší, když prodejci přijdou k nám. Český nábytek, šperky, české sklo, lustry, ale i řemeslné výroby a designové oblečení mělo v Berlíně odjakživa dobrou pověst. Můj dědeček byl z Jablonce, moje žena je z Prahy… Češi jsou u mě mimořádně vítaní.

Foto: Zuzana Richter, Danuše Siering

9. 1. 2020