Praha za časů korony

Kdo se stihl projít po Praze před vyhlášením karantény, mohl si užít naše hlavní město jako nikdy předtím. Žádní turisté, žádné davy, prořídla doprava a všechno se jaksi zpomalilo a zklidnilo. Pro někoho pohled smutný, pro jiné konečně návrat Prahy, jak jsme ji znali jako malé děti.

Této situace mnozí využili a vyrazili s fotoaparáty na oblíbená pražská místa, kde by se za normální situace museli fotit s turisty v pozadí. Je něco kouzelného na tom procházet se po prázdných ulicích. Vzduch je čistší, jezdí méně aut, nemusíte se vyhýbat lidem na chodníku a všechno je tu jaksi jen pro vás.

Náplavka, která je za slunného počasí přeplněná lidmi, zeje prázdnotou. A po Karlově mostě, jindy nejnavštěvovanější památce, se nyní procházejí jen náhodní chodci. Na Mariánském náměstí jsou pouze technici, kteří přivezli do magistrátu výpočetní techniku pro zavedení krizového centra a majestátní zavřená Městská knihovna na to všechno dohlíží. Staroměstské náměstí snad nebylo nikdy prázdnější, jen u orloje stojí hlouček posledních turistů čekajících na defilé apoštolů. Václavské náměstí korzuje jen několik jedinců oproti nekonečným davům. Zmizeli zde naháněči do klubů a neřestných podniků a také všechny pochybné existence, což vrací Václaváku jeho důstojnost. Národní třída, důležitá dopravní křižovatka, je také opuštěná, stejně jako všechna ostatní frekventovaná místa v Praze.

Jediní, kdo z této situace mají radost, musí být ti, kteří se jinak vyhýbají zalidněným částem města. A také introverti, pro něž je povinná karanténa snad dokonce spásou. Zalezlí doma na svých gaučích s nejlepším přítelem jménem Netflix a s pocitem, že konečně nejsou ti divní a nespolečenští.

Den před vyhlášením karantény jsme pro vás natočili video, jak to vypadá v centru Prahy. Toto jsme již dlouho nezažili a doufáme, že už znova nezažijeme. Ačkoliv má Praha bez lidí své neodolatelné kouzlo, těšíme se, až se do ní opět vrátí život.

18. 3. 2020