Připomeňme si letos 17. listopad na dálku

Den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii, datum, které dalo naději. 17. listopad pro nás znamená mnohé a každoročně nám připomíná, které hodnoty jsou opravdu důležité. A protože svoboda je také velká zodpovědnost, oslavme letos tento svátek z pohodlí svých domovů.

Foto: Jakub Zeman

Největší akcí, která sametovou revoluci připomíná, je Krozo Národní, které pravidelně halí Národní třídu do barev trikolóry. Mohlo by se zdát, že v koronavirové době se na tyto oslavy zapomene nebo bude jejich náplň výrazně zúžena. Organizátoři ze spolku Díky, že můžem se však svého roky prověřeného programu nevzdávají a vše přesunuli do online prostředí. Každý z nás si tak bude moct poslechnout diskuze, živé koncerty nebo slam poetry, nahlédnout do oblíbeného Obýváku Václava Havla nebo se dozvědět zajímavé příběhy pamětníků.

Foto: Aleš Král

„Letošek pro nás představuje velkou výzvu již od samého počátku plánování. Po pečlivé úvaze jsme se nakonec rozhodli připravit oslavy revoluce, při kterých si může každý připomenout toto významné výročí především z bezpečí svého domova. Původní plán v rámci oslav zdůrazňovat, že svoboda je také zodpovědnost, tak nyní dostává další rozměr,“ říká Daniel Peřina, ředitel Korza Národní.

Foto: Adam Mráček

Co si tedy nenechat ujít?

Na Národní třídě i v jejím okolí vzniká každý rok několik pietních míst. I letos k nim bude možné položit svíčku, jen trochu jinak, než jsme zvyklí „Abychom lidem umožnili uctít památku bez toho, aby museli přijít osobně na ulici, připravíme live stream piety, u kterého bude možnost za dobrovolný příspěvek zapálit svíčku na dálku a poslat vzkaz se svým jménem. Ten po vytisknutí nalepíme na svíčku, tu samotnou pak k pietě v přímém přenosu položí jeden z našich dobrovolníků,” dodává Peřina.

Foto: Adam Mráček

K vám domů se přesune i pouliční hostina, kterou oslavy 17. listopadu na Národní třídě tradičně začínají. A jak to proběhne? Brunch si vyberete na webu, objednáte a organizátoři ho zavezou přímo k vám. Ale pozor, nejedná se o jen tak obyčejné menu! Vzniklo totiž ve spolupráci s podniky, které zaměstnávají sociálně znevýhodněné občany. Ochutnáte tak dobroty z Jídelny Kuchařek bez domova, tvarohové koblížky z GULE – Gastronomie Umožňující Lidem Existovat a vynikající quiche a skořicové šneky od neslyšících cukrářů z Tiché cukrárny. Skvělý brunch navíc provází dobrý skutek – každým zakoupeným brunchem totiž přispíváte na jednu porci navíc pro seniory, kterým tým Díky, že můžem jídlo zaveze. To vše za symbolickou cenu 198,9 korun.

Foto: Aleš Král

Hudební okénko odstartuje v 15:15 Člověk krve a zakončí ho Katarzia svým koncertem od 18:00. Mezitím samozřejmě nebude chybět už tradiční Modlitba pro Martu, která zazní napříč českými rádii v 17:11. Aneta Langerová ji zazpívá živě z balkónu Národního divadla. A když už jsme u divadla – ve spolupráci s Rock Café proběhne stream Havlova představení Audience v podání Spolku Kašpar. Na jevišti se objeví Jan Potměšil a Tomáš Karger.

Foto: Adéla Smrčilová

V programu nechybí ani vzdělávací tramvaje a debaty o veřejnoprávních médiích, informačním chaosu nebo ekologii – stačí si vybrat.

Foto: Vojtěch Straškraba

Ať už se rozhodnete slavit 17. listopad jakkoliv, berte svobodu zodpovědně a dávejte na sebe pozor. Snad se příští rok na Národní třídě potkáme zase všichni společně.

Více k programu najdete tady.

Foto: Aleš Král

14. 11. 2020