Přírůstky v zoo Praha/Berlin

zoo-berlin-praha-mladata-mlade-medved-zirafa

Berlin Tierpak
Jedenáct týdnů měla medvědice Tonja a její mládě čas jenom pro sebe. Nyní si matka s dcerou pomalu začínají zvykat na návštěvy a Berlín čeká velká událost – za chvíli se začne vybírat jméno.

Do sebe zachumlané leží klidně vedle sebe. Šest kamer je snímá nepřetržitě od 1. prosince. Chovatel Florian Sick tak může každou chvíli pozorovat, jak se matka i malá chová, kdy se naposledy najedla, jak dlouho plakala, může poslouchat hlasité zvuky, když pije. Mláďata jsou pro ZOO důležitá. Mají show potenciál, přinášejí do kasy peníze. Nejznámější medvědí mládě Knut v roce narození 2007 navýšil příjmy Berlínské Zoologické Zahrady o 4 milióny euro.

Proč patří právě mláďata medvědů k těm nejvíce obdivovaným hvězdám? Např. žirafa se narodí už jako „hotové“ zvíře, které umí okamžitě utéct, kdyby bylo třeba. Ale medvědi nemají přirozené nepřátele, a tak příroda rozhodla, že medvědice přivedou na svět téměř bezbolestně bezbranný chumáč, o který je třeba se láskyplně starat. Jediným háčkem je, že medvědí mláďata jsou velmi náchylná na infekce.  První dva roky ve volné přírodě přežije jen 15 % mláďat. Ale když toto období zvládnou, dožijí se celkem bez problému až 30 let.

Video: www.facebook.com/watch/?v=2605291416363866

Praha
A jaké novinky má ZOO Praha? Největším hitem jsou určitě dvě nová žirafí mláďata, která se postupně seznamují s výběhem v horní části ZOO. Samička Nela narozená 25. ledna je už ve skupině zběhlejší a pozornost, kterou jí všichni věnují, si užívá. Je totiž přezdívanou Modelkou a její oblíbenou činností je předvádění se návštěvníkům.

zoo-praha-zirafa-mlade

Sameček, který zatím jméno nemá, se narodil 13. února a ke skupině se připojil teprve před několika dny. Je jedním ze dvou samců ve stávajícím stádě a zároveň 84. mládětem, které se v ZOO Praha narodilo. Většinu času zatím tráví se svou matkou Eliškou, ale protože žirafí stáda nové jedince přijímají velmi vřele, zvyká si rychle. Celý proces seznamování a poznávání je atraktivní podívanou, a proto láká denně do ZOO spoustu návštěvníků.

zoo-praha-zirafa-mlade-rodina

Kromě žiraf hlásí pražská ZOO ještě jeden zajímavý přírůstek – 70 vodnic posvátných. O jaká zvířata se přesně jedná? Vodnice jsou velmi vzácným druhem žab, který žije pouze v jezeře Titicaca. V současné době jsou však kvůli znečištění kriticky ohrožené a ZOO Praha se proto zapojila do programu na vytvoření jejich pojistné populace v lidské péči. Jak ale uvedl kurátor chovu plazů a obojživelníků Zoo Praha Petr Velenský, žáby nemohou být dlouhodobě zachráněny, pokud nebude zachráněno jezero. Celý program uchování tohoto jedinečného druhu proto podle něj poukazuje na problémy jednoho z nejdůležitějších světových ekosystémů.

zoo-praha-zaby-ohrozeny-druh

Pro některé žáby jejich cesta v Praze nekončí. Ze zmíněných sedmdesáti jedinců jich tady zůstane asi 20. Zbytek poputuje do dalších institucí, které se do programu zapojily, konkrétně do Vratislavy a Vídně.

Další novinky ze života zvířat v pražské ZOO najdete na:

 www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat

Text Danuše Siering, Tereza Vacková Foto Zoo Praha — Petr Hamerník

11. 3. 2019