Třem oříškům nikdo neunikne. Televize v Česku je odvysílají 16krát, v Německu dokonce 57krát

„Povídám ti, pojď dolů!“ … „Povídám ti, pojď nahoru!“ Tato a další slavné hlášky z filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku nás provázejí už 47 let. O vánočních svátcích, ale i po nich, si tuhle pohádkovou legendu režiséra Václava Vorlíčka užijeme víc než dost.

Pohádka, v níž zazářila mladička Libuše Šafránková a jen o něco starší Pavel Trávníček, je jedním z nejoblíbenějších vánočních filmů všech dob. Zdálo by se, že nejpopulárnější je logicky u nás, ale naši němečtí sousedé z ní dokázali udělat přímo vánoční kult. Letos se v Německu s lískovými oříšky protrhne košík nebo možná pytel.

Šest střevíčků na Štědrý den

Německé televize odvysílají podle magazínu TAG24 pohádku ve vánočním čase celkem 57krát. Veřejnoprávní německá televize ARD film uvede celkem třikrát. A jen na Štědrý den ztratí popelka střevíček na šesti vysílacích kanálech. Není tedy pochyb, že tento snímek je i pro Němce skutečná rarita.

Film vznikl v koprodukci tehdejší ČSSR a NDR a natáčel se mimo jiné i na zámku Moritzburg v blízkosti Drážďan, kde je vždy v zimě připravena vánoční specialitka – výstava Tři oříšky pro Popelku. Dozvíte se zde vše o tomto kultovním filmu, můžete projít místy, kde se natáčely nejznámější scény. Výstavu shlédlo doposud více než 700 000 návštěvníků a stojí na předním místě nejúspěšnějších výstav v Německu. Je otevřena každý víkend od 16. 11. – 1. 3. vždy od 10–17 hodin. Vstupné je 8 euro.

Nikdo neunikne

I v Česku milovaná pohádka ke Štědrému dni patří stejně jako kapr nebo vánoční stromeček. Přes svátky budeme mít možnost ji zhlédnout hned 16krát. Poprvé se letos vysílala už 29. listopadu, tedy na první adventní neděli. Poté ji diváci mohou vidět 6. prosince na svatého Mikuláše a další příležitost budou mít také během zbývajících adventů, tedy 13. a 20. prosince.

Na Štědrý den si diváci pohádku na různých programech užijí hned šestkrát a během prvního a druhého svátku vánočního pak dvakrát denně. Tři oříšky nás cvrnknou do nosu ještě 27. prosince, na Nový rok, a aby toho nebylo málo, tak ještě jednou na Tři krále.

Téměř padesát let starý film, který běží v televizi mnohokrát po celý rok, je navíc dostupný na online vysílacích platformách jako je Netflix, Amazon či Prime. Je jasné, že pohádce s podmanivou hudbou Karla Svobody neunikne nikdo, ani kdyby chtěl.

4. 12. 2020