Tipy WeTravel — Výlety za uměním

Hrady a zámky jsou v zimě sice zavřené, ale to ničemu nebrání vydat se na výlety po Česku. Třeba do galerií a muzeí, které v sobě často ukrývají takové sbírky, o kterých se nám ani nesnilo. Nezapomeňte ani na jejich umělecké kavárny a další atraktivity měst, ve kterých se tyto kulturní skvosty nachází.

KUTNÁ HORA & GASK
V bývalé jezuitské koleji, pár kroků od gotické pětilodní katedrály Sv. Barbory a nad úpatím historických vinic sídlí Galerie Středočeského kraje – GASK. Místo zaměřené na výtvarné umění především 20. a 21. století. Pokud jste ještě tento deset let starý vydařený galerijní počin nenavštívili, pak se tam rozhodně vydejte a nechte si čas i na samotné město prostoupené atmosférou památek UNESCO, biodynamickými víny a „středověkým“ pivem Dačický.
Více: www.gask.cz


HUMPOLEC – 8SMIČKA
Kousek od kontroverzní české tepny – dálnice D1- leží Humpolec. Věhlasný nejen kvůli Hliníkovi, ale zejména kvůli Bernardovi, jehož pivo a hudební festival slaví úspěchy nejen v tuzemských končinách. Vydejte se do galerie, která je spíše tak zvanou „zónou umění“, vydejte se tam za rozmanitými zážitky! Kromě skvělých výstav a nápaditých koncepcí si užijete i progresivní kavárnu, kde si objednáte nejen výběrovou kávu, ale také domácí chléb a originální dortíky z porfólia mladé šikovné cukrářky, která vás možná bude i obsluhovat.
Více: 8smicka.com


BRNO – MORAVSKÁ GALERIE
Kořeny Moravské galerie sahají do počátku 19. století a je unikátní především tím, že se jako jediné muzeum umění v České republice zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. V jejích prostorech se setkáte s malbou, kresbou, grafikou a plastikou od nejstaršího období po současnost, tak s fotografií, užitým uměním, grafickým designem a architekturou. Není tedy pochyb o tom, že si na své přijde zcela každý. V Místodržitelském paláci na Moravském náměstí určitě navštivte galerijní kavárnu MORGAL s ojedinělým geniem loci, jež v sobě snoubí barokní fresky a moderní interiér z pera architekta a designéra Martina Hrdiny.
Více: www.moravska-galerie.cz


PLZEŇ – ZÁPADOČESKÁ GALERIE
V galerii si užijete především obsáhlou sbírku kubismu a českou modernu. Vydáte se rovnou do třech architektonicky unikátních objektů, ve kterých Západočeská galerie sídlí. Jedním z nich je budova původní středověké masné tržnice, další je gotický rohový dům s renesanční přestavbou a do třetice jde o Dům U Kibitzů se štíty lichoběžníkového tvaru. Plzeň je zároveň městem plným atraktivních kaváren, ale zejména dalších dvou nápojů, které ve svých oborech dominují nejen na českém trhu – piva Pilsner Urquel a vína z tamního Bohemia Sektu. Prohlídka těchto dvou míst stojí také rozhodně za to!
Více: www.zpc-galerie.cz


HRADEC KRÁLOVÉ – GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ
Nechte se překvapit pozdně secesní budovou významného českého architekta Osvalda Polívky a možná ještě o něco víc sbírkami, které tato originální stavba na královehradeckém náměstí ukrývá. Stálá expozice sleduje vývoj českého moderního umění na přelomu 19. a 20. století až po současnost. Hradec je zároveň historickou perlou se statutem královského města, kde nebudete vědět, jakou památku dříve navštívit. Ale nebojte se, míst pro odpočinek a skvělou kávu je tam také dost.
Více: www.galeriehk.cz

13. 1. 2020