WeTravel — Film The Hobbit

wetravel-the-hobbit

Nachází se v blízkosti města Matamata. 500 hektarů fascinující kopcovité přírody s rybníky, úžasnými výhledy a třiceti tisíci ovcemi, naprosto odstřihnuté od světa. To bylo to správné místo, které si již v roce 2000 Peter Jackson vybral pro natáčení trilogie Pán prstenů. Téměř rok se tehdy stavěly kulisy a nechala se vyrůst obrovská zelenina, ovoce a květiny, které tam jsou dodnes. „Nic nejezte ani nechutnejte,“ prosí nás naše usměvavá průvodkyně. „Vše tady narostlo pomocí chemických hnojiv.“ Při samotném natáčení se v okolí muselo na dobu tří měsíců zajistit ubytování pro 400 účastníků filmu a na louce ve stanech i jejich každodenní stravování (vždy dva chody). Ale film měl úspěch — jeho rozpočet činil 700 milionů dolarů, utratilo se 900 milionů — film Pán prstenů nakonec „nahrál“ neuvěřitelné 4,4 miliardy dolarů. Po natáčení měly být všechny kulisy zrušeny, avšak silný hurikán práce na demolici přerušil. Naštěstí.

Když Peter Jackson na podzim roku 2011 natáčel film The Hobbit, stačilo kulisy pouze oprášit a vysadit novou velezahradu — třeba kedlubny velké jako lidská hlava. Jen bylo k dispozici méně peněz, zato více účastníků filmu — 650!  Zajímavé byly podmínky v pojišťovací smlouvě. Nepovolaným byl striktně zakázán nejen vstup na farmu, ale také jakýkoliv přelet nad místem filmování. Porušení mělo být trestáno až odebráním letové licence. A tak jediné, co se vznášelo ve vzduchu, byla helikoptéra Petera Jakcsona — režiséra, producenta a scénáristy v jedné osobě. Ten po čas celého natáčení bydlel se svou rodinou v Treetops Lodge blízko Rotorua a „do práce“ každý den létal.

Vzpomínáte si na velký košatý strom, který je nad domem hlavního hrdiny Bilba? Protože děj filmu Hobit se odehrává před Pánem prstenů, bylo třeba tento strom omladit. A tak ho nechali vyrobit: kmen v Americe ze sklolaminátu a na Tchai-wanu 250 tisíc listů. Studenti je tam pak lepili několik týdnů… Vznikl tak strom za jeden milion dolarů, který je vidět v záběru nakonec jen pár sekund.

Mimochodem, Sir Peter Jackson je na Novém Zélandě uctíván téměř jako ikona. Proč? Určitě nejen proto, že Pán prstenů získal celkem 17 oscarů. Ale také, že na univerzitě ve Wellingtonu zřídil katedru filmového umění. Zajisté ho proslavilo i každý den turisty obležené muzeum filmu Weta Cave, zrenovované kino a restaurace. Asi je to koktejl všeho dohromady. Nejvíc však věřím slovům jeho sousedky. Když nám o něm vyprávěla historky, jako by měl nad hlavou svatozář. Na moji otázku, proč je Sir Peter Jackson zde tak oblíbený, odpověděla naprosto jasně: „On dokázal v životě tak mnoho. A přesto zůstal jedním z nás.“ Této kultivované dámě bylo lehké uvěřit.

Text Danuše Siering

31. 1. 2019