WeTravel — Kuba

Mé první a nejsilnější dojmy? Celou Kubu brázdí nádherné zrenovované americké bouráky z padesátých let. Něco, co ke Kubě neodmyslitelně patří. Je to jediná země, kde nenajdete autobazary ani vrakoviště. Havana působí na první pohled jako podivuhodný automobilový skanzen. Potkat tu můžete neuvěřitelné kousky. Na venkově to budou spíš poničená a oprýskaná auta, ve městech často narazíte na nádherně zachovalé a naleštěné koráby, pečlivě zrenovované modely fordů, chevroletů, cadillaků, pontiaků i dávno neexistujících značek jako Studebaker, Nash, Rambler, Edsel, Packard či DeSoto. Ne nadarmo se o Kubáncích říká, že jsou nejlepšími automechaniky na světě. Nic jiného jim ani totiž nezbývá. V roce 1962 zavedly Spojené státy proti Kubě absolutní embargo. Neexistují zde žádné oficiální servisy a ani zde nejsou k dispozici náhradní díly, a kubánští automechanici tak pracují se vším možným, včetně využívání součástek z náklaďáků nebo ze starých sovětských aut, která se na Kubu dovážela v 70. a 80. letech.

Mít zde auto je luxus. Pořídit si ho je pro obyčejné lidi nedostupné a kubánský systém ani neumožňuje si na auto vydělat.

Stará americká auta na Kubě tedy hned tak nevymizí. Ještě určitě pár let je budou moci turisté jako já obdivovat a majitelé opečovávat s vypětím všech sil a hýčkat jako svého „živitele“ rodiny.

Text a Foto Karin Zadrick

6. 6. 2019